کابل کشی ساخت یافته

انجام کابل کشی ساختمان برای شبکه‌های دیتا و تلفن یکی از اصلی‌ترین بخش‌های اجرای پروژه‌های IT و ICT می‌باشد. رعایت استاندارد ANSI/EIA/TIA 568B.2 : 2002 و ISO/IEC 11801 در تمام مراحل طراحی و اجرا کابل کشی ساخت یافته ضامن برخورداری از زیر ساختی کارا و قابل اطمینان جهت پیاده‌سازی دیگر سرویس‌های مورد نیاز نرم افزاری و سخت‌افزاری می‌باشد.

تنوع محیط‌های انتقال اطلاعات، خصوصا هنگامی که در یک محل پیاده‌سازی گردند، مشکلاتی در زمینه‌ی نگهداری و توسعه آن‌ها ایجاد می‌نماید. راه حل این معضل، یکپارچگی در انتخاب نوع کابل و اتصالات جهت پیاده‌سازی کاربردهای مختلف می‌باشد. در این رابطه استانداردهایی توسط موسسات بین المللی با مضمون کابل کشی عمومی ( Generic Cabling)    و یا کابل کشی ساخت یافته (Structured Cabling)    معرفی و عرضه شده اند.

 شرکت‌های سازنده ملزومات کابل کشی، محصولات خود را منطبق با این استانداردهای روز جهانی تولید و عرضه می‌نمایند. کابل کشی ساخت یافته سیستمی است مشتمل بر پریزها، کابل‌ها (مسی و یا فیبر نوری)، اتصالات و تابلوهای اتصال (Patch Panels) ، که فرآیندهای طراحی، نصب، تست و تضمین عملکرد سیستم از اجزاء لاینفک این مجموعه می‌باشند.    
در یک سیستم کابل کشی ساخت یافته، کابل‌ها، پریزها و اتصالات برای کلیه کاربردها یکسان هستند، بنابراین یک پریز جهت کاربردهای مختلف تلفن، دیتا، تصویر و یا سرویس‌های دیگر قابل استفاده می‌باشد. در صورت تغییر نیاز، کاربرد یک پریز به راحتی با جابجائی در تابلو اتصال یا پچ پنل قابل تغییر و مدیریت می‌باشد.

در بخش کابل کشی ساخت یافته در مقایسه با کابل کشی سنتی، هزینه‌ها کمی متغیر است. با توجه به اینکه طول عمر کابل کشی ساخت یافته تا ۱۵ الی ۲۰ سال تضمین می گردد، می توان آن را به عنوان یک سرمایه گذاری دراز مدت قلمداد نموده و این هزینه را با استناد به بالا رفتن نسبت قیمت به کیفیت (Price / Performance) توجیه کرد.

در کابل کشی به شیوه سنتی، تغییرات، جابجائی و کاربردهای جدید، مستلزم وقفه در روند اجرایی شبکه (تا پایان اعمال تغییرات) می گردد، که این وقفه در سازمان‌ها و شبکه‌های بزرگ، گاهی زیان‌های مالی سنگینی را به دنبال داشته و هزینه‌های غیر مستقیم بسیار بیشتری را نسبت به هزینه‌های اولیه کابل‌کشی ساخت یافته به وجود می‌آورد.

 

مراحل کابل کشی 

کابل کشی شبکه به عبارت ساده تر یعنی کابل کشی بین نودهای کاربران، تجهیزات شبکه و سوئیچ‌ها و سایر موارد قرار گرفته در شبکه که دارای پورت شبکه می‌باشند. کابل کشی شبکه دارای استانداردها و قواعد مخصوص به خود می‌باشد که در سرعت، ارتباط و طول عمر شبکه تأثیر بسزایی دارد.

مراحل کابل کشی شبکه:

  1. تهیه نقشه کابل کشی شبکه
  2. انتخاب مسیر کابل‌ها
  3. انتخاب نوع و برند کابل شبکه
  4. فراهم سازی بستر عبور کابل شبکه
  5. نصب کابل شبکه
  6. لیبل گذاری کابل شبکه

 

استانداردهای مرتبط با کابل کشی ساخت یافته

استانداردهای کابل کشی ساخت یافته، به صورت بین المللی استفاده می شوند و به وسیله سازمان‌هایی مانند
ISO/IEC، CENELEC، TIA ,BICSI منتشر می‌شوند.

TIA-526-7:
این استاندارد، میزان اُفت سیگنال‌ها در فیبرهای نوری تک حالته را اندازه گیری و مشخص مینماید و با نام OFSTP-7 نیز شناخته می شود. این استاندارد برای اولین بار در February 2002 منتشر شد.

TIA-526-14-A:
این استاندارد، میزان اُفت سیگنال‌ها در فیبرهای نوری چند حالته را اندازه گیری و مشخص مینماید و با نام OFSTP-14 نیز شناخته می شود. این استاندارد برای اولین بار در August 1998 منتشر شد.

ANSI/TIA/EIA-568-B.1:
این استاندارد(یا متمم)، نیازمندی های کلیِ یک سیستم کابل کشی را در ساختمانهای تجاری مشخص می نماید.
منظور از B.1، قسمت اول از این استاندارد می باشد. کابل کشی ساختار یافته کابل کشی شبکه این استاندارد برای اولین بار در May 2001 منتشر شد.

ANSI/TIA/EIA-568-B.1-1-2001:
اولین ضمیمه(الحاقیه) به استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B.1 می باشد که حد اقل شعاع خمش برای ۴ جفت سیم موجود
در کابل های UTP و ScTP را مشخص می نماید. این ضمیمه در July, 2001 منتشر شد.

TIA/EIA-568-B.1-2:
این استاندارد، دومین ضمیمه به استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B.1 میباشد و نیازمندیهای سیستم اتصال به زمین
(ارت-Earth) را برای کابل های بهم تابیده در کابل کشی افقی مشخص می نماید. این ضمیمه در February 2003 منتشر گردید.

TIA/EIA-568-B.1-3:
ضمیمه سوم به استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B.1 میباشد. در این ضمیمه به فاصله قابل تحمل توسط فیبر های نوری
و همچنین میزان تضعیف در کانال فیبر نوری (برای انواع کابل های فیبر نوری ) پرداخته می شود. این ضمیمه در February 2003 منتشر شد.

TIA/EIA-568-B.1-4:
ضمیمه چهارم به استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B.1 بوده و در آن به مسائلی مانند مشخصات کابل کشیِ کابل های CAT-6
و کابل های فیبر نوری چند حالته با قطر ۵۰/۱۲۵ میکرون (μm)که از امواج لیزر استفاده می نمایند پرداخته می شود. این ضمیمه نیز در February 2003 منتشر گردید.

TIA/EIA-568-B.1-5:
ضمیمه پنجم به استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B.1 بوده و به کابل کشی ارتباطاتی (مخابراتی)در محیطهای مخابراتی می پردازد.
کابل کشی ساختار یافته کابل کشی شبکه این ضمیمه در March 2004 منتشر گردید.

TIA/EIA-568-B.2:
این استاندارد، نیازمندی های کلیِ یک سیستم کابل کشی را در ساختمانهای تجاری مشخص می نماید
و اجزای سیستم کابل کشی با استفاده از کابلهای بهم تابیده (Twisted Pairs) را مشخص مینماید. منظور از B.2، قسمت دوم از این استاندارد می باشد.
کابل کشی ساختار یافته کابل کشی شبکه این استاندارد برای اولین بار در December 2001 منتشر شد.

TIA/EIA-568-B.2-1:
اولین ضمیمه به استاندارد TIA/EIA-568-B.2 می باشد که به مشخصات عملکرد
و انتقالِ کابل های بهم تابیده ی CAT6 در مقاومت ۱۰۰ اُهم می پردازد. کابل کشی ساختار یافته کابل کشی شبکه این ضمیمه در June 2002 منتشر شد.

TIA/EIA-568-B.2-2:
دومین ضمیمه به استاندارد TIA/EIA-568-B.2 بوده و در واقع اصلاحیه ای بر بندهای منتشر شده
تا December 2002 می باشد. کابل کشی ساختار یافته کابل کشی شبکه این ضمیمه در December 2002 منتشر شد.

 

پارس ریزپرداز به عنوان مشاور و مجری در زمینه زیرساخت‌های شبکه‌های کامپیوتری در کابل کشی ساخت یافته، پروژه‌های متعددی را به انجام رسانده است. این شرکت با برخورداری از تیم‌های مجرب در زمینه کابل کشی و نصب و سربندی تجهیزات شبکه توانمندی و دانش فنی طراحی و نصب سیستم‌های کابل کشی ساخت یافته را بر مبنای استانداردهای فوق الذکر دارا می‌باشد.

هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط و سیاست های هر سازمان، طراحی و پیاده‌سازی گردد که این شبکه‌های کامپیوتری، زیر ساخت لازم برای استفاده از منابع فیزیکی و منطقی را در یک سازمان فراهم می آورند.بدیهی است، در صورتی که زیر ساخت فوق به درستی طراحی نشود،  در زمان استفاده از شبکه با مشکلات متفاوتی برخورد نموده و باید هزینه های زیادی به منظور نگهداری شبکه و تطبیق آن با خواسته های مورد نظر،  صرف شود.

پارس ریزپرداز ارائه کننده کلیه خدمات پسیو شبکه از جمله : طراحی انواع شبکه ، مستند سازی با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز , نصب تراکینگ , نصب داکت , کابل کشی , نصب رک , نصب پچ پنل , فرم دهی کابل ها , آرایش رک ، پچ کورد , فیوژن , تست فیبر نوری , نصب کیستون ، لیبل , داکت کشی ،آرایش رک و …  در واقع ستون فقرات یک شبکه را برای برقراری ارتباطات تشکیل می‌دهد.

بنابراین داشتن شبکه ای پر سرعت مستلزم داشتن سیستم کابلی (پسیو) با کیفیت می باشد.کابل کشی ساخت یافته تنها منوط به تهیه کالای با کیفیت نیست، بلکه اجرای صحیح تمامی استاندارد های موجود در این امر سبب فراهم آمدن زیر ساخت شبکه ی کابلی مطمئن با بالاترین میزان پهنای باند خواهد شد تا علاوه بر تامین نیاز فعلی امکان ارتقاء بستر موجود به تکنولوژی های آینده را به آسانی و با حداقل هزینه ها فراهم آورد.