تجهیزات اتاق سرور باید با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد. یکی دیگر از خدمات تخصصی شرکت تک دیتا طراحی، اجرا، نصب و راه‌اندازی اتاق سرور می‌باشد.

اتاق سرور از جهات مختلفی به‌عنوان مهم‌ترین قسمت شبکه محسوب می‌شود و می‌توان آن را به “مرکز اصلی شبکه” تشبیه کرد که باید از تجهیزات استاندارد در آن استفاده کرد. اتاق سرور در واقع مرکز کنترل و مدیریت شبکه بوده و تمامی تجهیزات سخت‌افزاری شبکه و تجهیزات اتاق سرور شامل سرورها، سوییچ‌ها، روترها و غیره در این محل قرار می‌گیرند. تجهیزات اتاق سرور استاندارد باید به گونه ای طراحی و نصب و اجرا گردد که تمامی استانداردهای روز جهان را پوشش دهد.

باید تمامی آینده‌نگری‌ها و نیاز‌سنجی‌های یک اتاق سرور استاندارد به درستی صورت گیرد چرا که در بسیاری از مواقع امکان تغییرات اساسی در این بخش پس از اجرای پروژه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

سازمان ها و شرکت ها بر حسب نوع کار، تعداد پرسنل و مراجعه کننده، بزرگی مجموعه و میزان ارائه خدمات الکترونیکی از چندین سرور استفاده می کنند. سرورها در رک‌های مخصوص نصب گردیده و پس از ایجاد اتصالات لازم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اطلاعات بسیاری در این سرورها قرار دارد که علاوه بر نگهداری به امنیت نیز احتیاج دارد. برای سهولت و سرعت بیشتر دسترسی به اطلاعات، حفظ امنیت فیزیکی و شرایط مناسب دمایی سرورها،جلوگیری از ورود و نفوذ افراد سودجو و موارد دیگر اتاق مخصوصی برای آن در نظر گرفته می شود.

 

طراحی و راه‌ اندازی اتاق سرور کارآمد و موثر، برای شرکت‌ها و کسب و کارهای مدرن امروزی، بسیار مهم است و جایی برای خطا در نصب و راه‌ اندازی آن‌ها وجود ندارد. در طراحی اتاق سرور بسیار مهم و ضروری است که تجهیزات اتاق سرور به گونه‌ای در نظر گرفته شود که بعد از نصب و راه‌ اندازی، اتاق سرور بتواند حداقل برای ۱۰سال بدون مشکل و ایراد اساسی، کارایی لازم را داشته باشد.

با این حال بازنگری و بهینه‌سازی اتاق سرور در آینده نیز ضروری و لازم است و نباید آن را به حال خود رها کرد! طراحی یک اتاق سرور استاندارد نیازمندی‌های متعددی دارد که در ادامه تمامی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد .